Trvalost laserové epilace

Trvalost trvalé epilace
Pojem trvalá epilace je pro mnohé poněkud zavádějící. Co to vlastně znamená? Že už nám na těle nikdy nevyroste žádný chloupek?
To asi ne. Trvalost vyjadřuje to, že v průběhu ošetření dojde k úplnému zničení určité části vlasových folikul na rozdíl od depilace ( vosk, žiletka, strojky…),při které jsou chloupky odstraněny pouze krátkodobě a nedochází k jejich zničení.
Trvalá epilace je tedy spíše velmi výrazná redukce. V odborné literatuře se také používá spíše termín „dlouhodobá redukce ochlupení„.
Současné moderní metody trvalé epilace
K trvalé epilaci se nejčastěji dnes používá princip selektivní fototermolýzy (tedy přeměně světla na teplo), teto teplo zničí vlasovou cibulku a ta již nedokáže vytvořit nový chloupek. Používají se některé typy laserů nebo přístroje na bázi siného výboje pulsního světla – IPL ( často se požívá termín laserové epilace ale v drtivé většině jde o přístroje IPL, které lasery nejsou). Tyto moderní přístroje dokáží působit jen na terminální chloupky, tedy takové, které tvoři ochlupení u dospělých a mají alespoň nějaký melanin (barvu). Současně také musí být v okamžiku ošetření v tzv. růstové fázi (Anagen) a musí být zasaženy takovou silou, aby došlo k zničení vlasového folikulu( ze kterého chloupek vyrůstá), tak aby se již nemohl obnovit. Ostatní chloupky jsou ve fázi spící (katagen) nebo odpočinkové (telogen)a je potřeba počkat na jejich fázi růstovou, aby mohly být ošetřeny. Proto je potřeba podstoupit více návštěv.
Fáze růstu chloupku
Proč to tak je
Počet vlasových folikul je daný, během života již žádné nepřibývají, což je dobrá zpráva. Mění se tedy typ, struktura, síla zbarvení chloupku a délka fází jeho růstu. Chloupky rostou všude na těle s výjimkou plosek nohou a dlaní.
V dětství je každý chloupek (vellus) světlý, jemný a téměř neviditelný, ale v určitých fázích života se mění tento téměž neviditelný chloupek v klasický terminální( dospělý) chlup tmavý a dlouhý. A toho se chceme zbavit. Tato změna je nejvýraznější v pubertě, kdy dochází k masivnímu růstu nového ochlupení. Toto však není způsobeno tím, že vyrůstají nové chlupy schované v podkoží, nebo že dochází k nové tvorbě vlasových folikul. Ne. Jde o změnu typu chloupku ze světlého, neviditelného na tmavý. Současně se mění poměry růstových fází, chloupek je delší a viditelnější. A to se děje celý život.
Z malého, světlého chloupku, který nás svou přítomností nijak neobtěžoval, se vlivem změny hormonální rovnováhy či nějakého jiného důvodu (léky, nemoci) nebo prostě s věkem, stane otravný chlup s tmavým pigmentem a nežádoucí délkou. Takže i když ošetřujeme nějakou oblast epilačním přístrojem, tyto světlé chloupky, o kterých ani nevíme, tam zůstanou, protože žádný současný přístroj je nedokáže odstranit.
To je důvod, proč nelze ochlupení na těle zničit jednou provždy, pouze výrazně redukovat.
Co nám tedy přinese trvalá epilace ?
Má tedy smysl tuto ,,trvalou epilaci“ podstoupit? Jednoznačně ano! Budete mít pokoj nejen od každodenního holení a podrážděné pokožky plné pupínků, ale zbavíte se i nepříjemného zarůstání chloupků. Kůra cca 5-ti ošetření zničí 80-90% aktuálně rostoucích chloupků na ošetřovaných místech a ty které ,,přežijí“ budou slabší a světlejší. Pokud se někde na těle později objeví chloupky, které v době ošetření spaly, stačí přidat 1-2 návštěvy pro udržení efektu. Je to podobné jako péče o pleť nebo vlasy. Také se o ně staráte pravidelně a jednou za čas přidáte něco ,, navíc“.
Literatura o laserové epilaci
- Hill, Pamela RN. Advanced hair removal, 2008, 327p (Amazon)
- David J Goldberg MD JD; Laser hair Removal (second edition, 2012)(Amazon)
- Laser and Lights, Procedures in Cosmetic Dermatology , Third Edition 2012, Edited : George J. Hruza MD, MBA a Mathew M. Avram , MD JD (Amazon)
Naše zkušenosti
Udává se, že poškození musí být větší než 60%, aby nedošlo k obnovení růstu. To je asi hlavní důvod, že mnozí zákazníci hlásí, že na nich IPL nefunguje a že za x měsíců je stav stejný jako před ošetřením.
Dalším faktorem, který způsobuje hůře převídatelný výsledek je, pokud zvýšený růst chlouků je podmíněn geneticky, hormonální nerovnováhou, užíváním některých léků a podobně. To vše zvyšuje počet ošetření a výsledek není tak rychlý. Ale i tady se nám daří a máme slečny co chodily jen v kalhotech a nosí těď sukně.
S diodovým laserem jsme u epilace spojeni. Výsledek i po více jak roce od ošetření je velmi dobrý. Daří se nám dosahovat opravdu dlouhodobé redukce kdy i po více něž jednom roce je výsledek vynikající. Nějaké drobné chloupky se objevují, ale s výsledkem jsou zákazníce(ci) spokojeni.
Například: Žena (46 let) klasické tmavé chloupky podpoží a nohy, potřeba se holit velmi často v létě do šatů skoro každý den, nebo obden, chloupky prosvítají i po oholení. Po ošetření diodovým laserem před více než rokem. Nemá potřebu se holit, při běžném pohledu nejsou chloupky vidět, objevují se, ale je jich opravdu málo jsou slabé a světlé a jsou vidět jen opravdu hodně sblízka. Holí se občas cca 1 x za měsíc.


Porovnání ošetření IPL a diodového laseru. Zajímalo nás zda bude vidět rozdíl ošetření oběma přístroji. byla provedena tři ošetření a toto je po měsíci od posledního ošetření. Redukce je na obou stranách u části ošetřené diodovým laserem jsou vidět podstatně slabší a světlejší chloupky.