Kosmetické lasery

Posted: Březen 11, 2016 By: Comment: 0

Abstract Background - Glowing Fibers on Dark Blue Background

Rozdíly v kosmetických laserech

Lasery,  frakční resurfacing,  IPL, FPL/FP kdo se v tom vyzná hlavně v reklamách se setkáváme s nejrůznějšími superlativy

V nabídkách kosmetických procedur, hlavně v různých akcích se nabízí nejrůznější laserové ošetření, frakční resursfacing a ošetření přístroji s tajuplně vypadajícími zkratkami. Často se zdá, že inzerující sám tyto věci nerozlišuje, nebo že se snaží vyvolat dojem, že procedura je něco jiného, než ve skutečnosti je. Tady jsou odpovědi na nejčastější dotazy. Vycházíme zde z termínů v odborných publikací z oblasti estetiky a kosmetiky tak, jak jsou tyto pojmy v odborné veřejnosti používány a definovány.

Laserové zařízení

image

Laser můžeme zjednodušeně definovat jako zdroj elektromagnetického (světelného) záření, které se vyznačuje vysokou intenzitou, úzkým svazkem a jednotnou „barvou“ – vlnovou délkou.

Laser se tedy definuje vlnovou délkou (808nm, 960nm, 1540nm…), dále médiem, které se použije ke generování paprsku (diodový, alexandritový, YAG laser, ruby laser a další) případně se připojují ještě rozlišující vlastností Q-switch, Long-pulsed.

U těchto zařízení se mluví o laserech a o laserovém ošetření, většina z nich je určena pro lékařské zákroky.

 

IPL-intenzivní pulsní světlo. (Elight, FPLL/FP a další)

Procedury prováděné těmito zařízeními se někdy prezentují jako laserové. Jedná se sice o světelné záření, ale generované speciální výbojkou, které nemá konstantní vlnovou délku, jeho vlnová délka je od 400nm do 1200nm. Parsek se šíří do všech stran. Pro omezení části světelného spektra se používají filtry. IPL se kombinuje s radiofrekvencí, která zlepšuje výsledek působení IPL (tyto přístroje se často označují jako E-Light). Neměly by však být označovány jako lasery.

IPL se používá k epilaci, rejuvenaci pokožky, lze s nimi odstraňovat i pigmentace. Záleží na kvalitě přístroje, praxi a zkušenosti obsluhy.

U laserů, ale i u IPL je třeba dodržovat poměrně přísné bezpečnostní předpisy. Místnosti nesmí mít žádné odrazové plochy (zrcadla), Vstup do místnosti musí být zabezpečen (dveře bez kliky), na vstupu upozornění na laserové zařízení, nade dveřmi musí být světelný nápis nevstupovat.

PDT a „soft lasery“

PDT

Dále existuje široké spektrum přístrojů, které se používají k fototerapii, většinou na bázi LED světel. Označují se jako PDT, někdy biostimulační lasery, soft lasery, LLLT (low level laser therapy). Některé je možné označit jako laserová, některé ne. V odborné literatuře se jako lasery neoznačují, mluví se o PDT (fotodynamické terapii) případně o Led světlech. Používají se hlavně na podporu hojivých procesů, na akné a omlazení pokožky. Často se také používají v kombinaci s různými látkami a maskami. Na rozdíl od laserů a i IPL tato světla mohou působit na pokožku dlouhou dobu bez rizika popálení či jiného poškození. Jsou velmi šetrná, prodávají se i verze na domácí použití.

Frakční resursfacing

FRA_LASERPojem frakční resurfacing se používá hlavně ve spojení s CO2 lasery. Již termín resurfacing znamená nový povrch, tedy dochází k odstranění staré a vytvoření nové pokožky. Dalo by se říct, že CO2 laser vlastně „odpaří“ pokožku, proto se nazývá CO2, neboť paprsek reaguje s vodou v tkáni. A frakční proto, protože neodpaří pokožku po celé ploše, ale v jednotlivých malých dírkách, kterých je stovky až tisíce na jeden centimetr čtvereční. Jak probíhá hojící proces, dochází k omlazení pokožky a vytvoření nového povrchu (surface). Jedná se tedy o ablativní proceduru, kde je třeba delší rekonvalescence s možnými vedlejšími účinky. CO2 resursfacing je velmi účinná metoda., ale možné komplikace a delší doba zotavení vedly k vývoji a rozšíření neablativních laserů. Tedy laserů, které nepoškozují povrch pokožky.

Neablativní lasery, jako erbiový laser 1550nm, nevytvoří do pokožky dírky, ale způsobí jen termální mikrozóny, kde dojde k narušení spodních vrstev pokožky a stimulaci tvorby nového kolagenu a pojivových vláken. Těchto mikrozón je jeden až dva tisíce na jeden čtvereční centimetr.   Nedojde však k porušení svrchní části kůže. Mluvíme tady spíše o frakční laserové rejuvenaci, či soft frakčním resursfacingu. Proceduru je často třeba opakovat vícekrát pro srovnatelný výsledek s frakčním resursfacingem CO2.

AUTHOR

admin

All stories by: admin

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *