Pleť a slunce

Posted: Březen 11, 2016 By: Comment: 0

Pleť a slunce

The hot summer sun - very hot background

Slunce, viník stárnutí pleti ?

O tom, že slunce je pro nás životně důležité, je každému jasné. Podle dlouhodobých zkušeností se ale ukazuje, že je také největším viníkem stárnutí kůže.

Sluneční paprsky jsou  sice zdrojem syntézy vitamínu D v naší kůži, ale také ve velkém produkují nebezpečné volné radikály. Ty putují naším tělem a napadají zdravé buňky, aby si k sobě do páru opatřily chybějící elektron. Velké množství volných radikálů může způsobit lavinový efekt destabilizovaných buněk s devastujícím dopadem na naši  pleť. To znamená oslabení pokožky, poškození kolagenových a elastinových vláken, vznik vrásek a nevzhledných pigmentací.

Sluneční paprsky dopadající na Zemi můžeme rozdělit na několik typů: Nejznámější je viditelné světlo. Dále však paprsky obsahují ještě záření infračervené (IR), které vnímáme jako teplo, a záření ultrafialové (UV), které ani nevidíme, ani necítíme, ale má na nás přesto značný vliv.

Typy UV záření

UV-A (záření dlouhé vlnové délky, přijímáme asi 50%): proniká hluboko, má za následek hnědnutí a pigmentaci pokožky , při rozumném přístupu k opalování má příznivý vliv na kůži, ekzémy a akné .Podle zkušeností se zdá, že toto záření je největším viníkem stárnutí kůže a vzniku vrásek. Naše pokožka je naštěstí vybavena skvělou obranou proti UV záření -melanocyty -buňkami produkujícími barvivo melanin, které vytváří ochrannou vrstvu opálení proti invazi volných radikálů.

Pokud to ale s opalováním přeženete, stane se melanin vaším nepřítelem. Melanocyty začnou zvyšovat produkci melaninu nad únosnou míru, jednotlivá zrníčka melaninu už nebudou v pleti rozprostřená rovnoměrně , ale nahloučená k sobě a výsledkem budou nevzhledné pigmentové skvrny v obličeji.

UV-B (záření střední vlnové délky, přijímáme cca 10%), má velkou energii, v epidermis řídí syntézu vitamínu D, zvyšuje riziko vzniku kožních nádorů. Asi 50% tohoto záření filtruje ozonová vrstva v atmosféře Země.

UV-C (záření krátké vlnové délky), životu na Zemi je nebezpečné, ale je zcela filtrováno ozonovou vrstvou a atmosférou.

Kdy dopadá na Zemský povrch nejvíce UV záření?

– v létě, a to asi 3x více než v zimě
– ve 12 hodin zimního a 13 hodin letního času
– ve vysokohorských oblastech
– v době ztenčení ozonové vrstvy atmosféry

Ochrana pleti

Nepodceňujte proto letní péči o pleť, používejte krémy s ochranným faktorem (pokud trpíte pigmentacemi , zvolte vysoký faktor), letní make-upy, hydratační krémy a mléka , neopalujte se v poledních hodinách a nepoužívejte parfémované kosmetické produkty. Po dovolené ( ať už ji trávíte u moře nebo na horách….) doporučujeme dopřát si intenzivní hydratační ošetření v kosmetickém salonu. A pijte. Zvláště při aktivních dovolených a sportovních aktivitách dbejte na dostatečný přísun vody a minerálů ztracených pocením .
Užijte si léto a přijďte k nám napojit a zrelaxovat pleť.

AUTHOR

admin

All stories by: admin

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *